DreamWorks Pictures [1]

DreamWorks Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

Firma DreamWorks została założona w 1994 roku przez Davida Geffena, Stevena Spielberga oraz Jeffreya Katzenberga[2]. Jej początkowa nazwa DreamWorks SKG pochodziła od inicjałów nazwisk współzałożycieli.

W 1996 roku jako pododdział studia powstała wytwórnia muzyczna DreamWorks Records, jednak nigdy nie spełniła pokładanych w niej nadziei i została sprzedana w październiku 2003 koncernowi Universal Music Group[3].

Największe sukcesy finansowe firma DreamWorks odnosiła w produkcji filmowej, szczególnie w filmach animowanych. Część firmy DreamWorks zajmująca się animacją, po połączeniu z firmą Pacific Data Images utworzyła DreamWorks Animation, która początkowo wchodziła w skład DreamWorks SKG. Po sukcesie kasowym Shreka 2 z 2004 roku, który okazał się najbardziej kasowym filmem animowanym wszech czasów, DreamWorks stała się głównym rywalem firmy Pixar w erze komputerowo generowanych filmów animowanych. W tym samym roku DreamWorks Animation stała się osobną spółką notowaną na giełdzie.

Wytwórnia została przejęta przez Paramount Pictures w 2006 roku[4], a w 2019 właścicielem wytwórni został Comcast[5] właściciel m.in. Universal Pictures.

  • Gladiator