Kategorie
20th Century Studios

Alien 3 / Obcy 3

Reżyseria: David Fincher

Scenariusz: Larry Ferguson / Walter Hill

Muzyka: Elliot Goldenthal

Obsada: Sigourney Weaver, Charles S. Dutton, Charles Dance, Brian Glover, Ralph Brown, Paul McGann, Danny Webb, Lance Henriksen

Gatunek: Horror / Sci-Fi

Produkcja: USA

Premiera: 19 maja 1992 (świat)

Film zdobył 1 nagrodę [1993]:

Oscar – Najlepsze efekty specjalne – Richard Edlund, Alec Gillis, Tom Woodruff Jr., George Gibbs

oraz 14 nominacji

Fabuła: Po zakończonej sukcesem akcji militarnej na Acheronie (eksplozja termojądrowa zniszczyła Obcych oraz cały kompleks terraformujący LV-426), jedyni pozostali przy życiu (Ripley, Newt, kpr. Dwayne Hicks, android Bishop) powracają na Ziemię zahibernowani na statku Sulaco. Na pokład statku dostaje się też facehugger, który próbując przedostać się do kapsuł hibernacyjnych, zostaje ranny i jego żrąca krew powoduje spięcie oraz pożar. System ratowania życia sterowany przez komputer przemieszcza kapsuły hibernacyjne do „szalupy ratunkowej” – EEV (Emergency Escape Vehicle), która zostaje wystrzelona na najbliższą zamieszkałą planetę Furia 161, na której przebywa kolonia 25 kryminalistów. Z nieznanych przyczyn EEV rozbija się na wybrzeżu w pobliżu kolonii.

Katastrofę przeżywa jedynie Ripley. Wkrótce okazuje się, że wraz z nią przybyła poczwarka Obcego, która staje się pasożytem psa jednego z więźniów. Po trzech śmiertelnych ofiarach w bazie zaczyna się szerzyć niepokój. Ripley dowiaduje się, że również stała się żywicielem obcego, będącego najprawdopodobniej tzw. „Królową”. Mając pewność, że Obcy jej nie zaatakuje, pomaga więźniom w zabiciu go. Po wielu próbach udaje się zapędzić obcego do pieca hutniczego, zalać płynnym metalem i zabić. W tym samym czasie do kolonii przybywa ekipa ratownicza Towarzystwa, która chce pozyskać Obcego znajdującego się w ciele Ripley.

Ich przedstawicielem jest twórca androidów typu Bishop. Ripley, nie wierząc w jego intencje, decyduje się na samobójstwo i skacze do pieca hutniczego, ginąc razem z obcym w roztopionym metalu. Więzienie zostaje zamknięte, a jedyny ocalały, czyli Morse, zostaje zabrany przez Korporację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *